Stanisław August Poniatowski mecenas kultury i sztuki

Obiady czwartkowe zwane także: mądrymi obiadami lub czwartkami – organizowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na wzór paryskich salonów literackich, spotkania intelektualistów polskich.
Były to popołudniowe biesiady literacko-naukowe. Pierwsze spotkania odbyły się w roku 1770 i były kontynuacja zebrań o podobnym charakterze, organizowanych przez Adama Kazimierza Czartoryskiego w Pałacu Błękitnym w początkowym okresie panowania Stanisława Augusta. Obiady czwartkowe organizowane były regularnie co tydzień i trwały od 3 do 4 godzin. Przeważnie odbywały się w Zamku Królewskim, latem w łazienkach. Celem spotkań były rozmowy na tematy związane ze sztuka, nauką, omawianie dzieł literackich
Zapraszamy uczestników gry na spotkanie ze Stanisławem Augustem Poniatowskim, człowiekiem, który rządził Rzeczpospolitą w czasach trudnych politycznie. Postać samego władcy różnie oceniana jest przez historię – jednak na pewno to osobowość wyjątkowa. Celem zajęć jest przekazanie w przystępnej formie informacji o życiu, polityce i osobie ostatniego króla Polski.
Uczestnicy poruszają się w kilkuosobowych patrolach pod opieką pełnoletniego opiekuna, ich zadaniem jest przemierzyć z godnie z podana kolejnością teren Łazienek Królewskich. Na trasie zostały uwzględnione ważne ze względu na charakter historyczny miejsca.
Podczas zajęć poznamy dokładnie codzienne zwyczaje władcy, stały plan dnia, dowiemy się, a nawet doświadczymy lekcji muzyczno-tanecznej, sprawdzimy co wyrabiano w Belwederze, poznamy polityczne pobudki i zależności decyzji królewskich nie tylko w naszym kraju…. Uczestników nie ominie też wiedza z zakresu historii sztuki i architektury klasycystycznej.

 

 

 

Biuro Turystyki Krajowej "Krajobrazy"
Garwolin, ul. Warszawska 6/8
tel.: 508 172 882
tel.: 502 640 982
mail: krajobrazy@onet.eu